1 2 3 ... 5 >

 

Trabzon Hasırı - bestmysilver.com.tr

 

Trabzon hasırının tarihi yaklaşık 1900’ lü yıllara kadar uzanmaktadır. Rusların ihtilali altında olan kafkas halkının Trabzon’a sığınmasıyla birlikte bu sanat Trabzon halkına öğretilmiştir. Dışarıdan gelen bir el sanatı olup genel olarak Trabzon kadınının ördüğü bir takı türüdür. Trabzon hasırı gümüş ya da altın tıpki bir zırh gibi örülen bir el sanatıdır. Yaklaşık 30-35 mikron (0,3 mm) kalınlığında ki altın veya gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesi işlenmesiyle oluşan bu sanat eseri giderek gelişmiş ve tüm Türkiye’de sevilerek kullanılmaya başlanmış kadınların gözdesi haline gelmiştir.  (The history of Trabzon mat goes back to around 1900. This art was taught to the people of Trabzon after the Caucasian people, who were under the revolution of the Russians, took refuge in Trabzon. It is a handicraft from outside and a type of jewelry generally knitted by Trabzon women. Trabzon mat, silver or gold, is a handicraft knitted like an armor. This work of art, which is formed by knitting gold or silver wires with a thickness of approximately 30-35 microns (0.3 mm), has gradually developed and has become the favorite of women all over Turkey, which has been popularly used.)

 

Trabzon hasırı Çok fazla emek isteyen ince işçilikli bir sanattır. Günlerce süren örme serüveni ve göz nuru dökülen çok değerli bir takıdır. Telin ucu sivriltilir ve bir cımbız yardımıyla örülür. Örme sırasında kırılmalardan dolayı çıkan teller eğelenip kaynak yardımıyla birleştirilir. Büyük dikkat ve titizlilikle yapılmalıdır. Ayrıca kadınların yapmış olduğu bir sanat olduğu için kadınlara özel bir istihdam, iş imkanıda sağlamıştır. Hasır bileklikler yaklaşık 10-15 günde örülmektedir. (Trabzon straw is a fine workmanship that requires a lot of effort. It is a very precious jewelery with its knitting adventure that lasts for days and its eyes shed. The end of the wire is sharpened and knitted with a pair of tweezers. During knitting, the wires that come out due to breakage are filed and joined together with the help of welding. It should be done with great care and meticulousness. In addition, since it is an art made by women, it has provided women with a special employment and job opportunity. Straw bracelets are knitted in about 10-15 days.)

 

Hasır setlerde ise bu süre çok daha uzamaktadır. Bu nedenle çok değerli ve eşsiz bir ziynet eşyasıdır. Aynı zamanda güzelliği, emeği ve göz nuru olan Trabzon hasırı gerek yurtiçi gerekse yurtdışında çok tercih edildiği için Türk Patent Enstitüsü tarafından Trabzon telkari ve hasırı adı altında coğrafi ürün olarak tescillenmiştir. bestmysilver.com.tr olarak özel  trabzon hasır bileklik, Trabzon hasır set gibi ürünlerimizi sizlere gururla sunuyoruz. Web sitemizi inceleyip dilerseniz satın alabilirsiniz. (This period is much longer in wicker sets. Therefore, it is a very valuable and unique jewelry item. At the same time, trabzon mat, which is a beauty, effort and eye, has been registered as a geographical product by the Turkish Patent Institute under the name of Trabzon filigree and mat, as it is highly preferred both at home and abroad. As My silver, we proudly present our products such as trabzon wicker bracelet and Trabzon wicker set. You can check our website and buy it if you wish.)

Trabzon Hasır is a traditional jewelry by hand with only 900 carat silver. Trabzon Hasır is the leading product of Trabzon handicraft products and is marketed all over the world from Trabzon. These handmade accessories from the Trabzon region are a nice gift for yourself and your loved ones. Accessories which made by knitting wire mesh made of 0.3 mm and 0.35 mm thickness will add elegance to all women.